اینترلوکین 1 (IL-1)

اینترلوکین 1 به وسیله ماکروفاژها و منوسیت ها ساخته می شود ( پس یک منوکاین است ) .

ماکروفاژهاهنگامی که در معرض تحریک ناشی از میکروارگانیسم های مهاجم , انتی ژنهای خارجی , محصولات میکروبی و یا بافت های ملتهب یا اسیب دیده قرار می گیرند , شروع به ترشح اینترلوکین می کنند .

این ماده دارای اعمال متنوعی است . یکی از اعمال ان فعال کردن T helper     )TH) میباشد . سلولهای TH نقش مهمی در پاسخ ایمنی دارند زیرا برای فعال شدن سلولهای اصلی موثر در پاسخ ایمنی  ( T cytotoxic ) مورد نیاز هستند .

اینترلوکین 1 باعث افزایش ترشح اینترلوکین 2 از سلولهای TH میشود . این ماده همچنین به مثابه ماده تب زای درونی عمل می کند و تمام فعالیت های بیولوژیکی اندوتوکسین ها را که شامل تب ، نوتروفیلی ، تحریک سیستم ایمنی و فعال کردن کمپلمان می باشند ، تقلید می نماید .

اینترلوکین 1 با تاثیر بر روی مرکز تنظیم حرارت در هیپوتالاموس قدامی موجب افزایش سنتز پروستاگلاندین ها می شود این پدیده منجر به بالا رفتن نقطه ثابت درجه حرارت می شود . تب باعث افزایش تکثیر سلولهای T و سنتز ایمنوگلوبولین ها می شود . همچنین مسیر الترناتیو سیستم کمپلمان نیز در درجه حرارت 39 درجه سانتی گراد در حد مطلوب عمل می نماید . از طرفی دیگر تب باعث کاهش تکثیر تعدادی از باکتریها و ویروسها می شود .

علاوه  بر اثراتی که اینترلوکین 1 بر روی سیستم ایمنی و عصبی دارد ، این  ماده بر روی پدیده های متابولیکی بدن هم تاثیرات عمیقی برجا می گذارد .

اینترلوکین 1 با تاثیر بر عضلات اسکلتی ، کاتابولیسم پروتئین ها را افزایش داده که در نتیجه ، مقدار زیادی اسید امینه ایجاد می شود که در دسترس لنفوسیت های B و هپاتوسیت ها قرار گرفته ، در لنفوسیت های B سنتز ایمونوگلوبولین ها و در هپاتوسیت ها سنتز پروتئین ها به ویژه پروتئین های فاز حاد افزایش می یابند

اینترلوکین 1  همچنین باعث تولید نوتروفیل و پلاکت از مغز استخوان می شود

منبع : ایمنی شناسی و سرم شناسی

مولفین : دکتر علیرضا لطفی کیان

             دکتر جمال الدین گهرنژاد

             دکتر بهنام قلعه نوئی

             محمد رضا مهرابی

                                                   

/ 1 نظر / 140 بازدید
مریم

ممنون واقعا الان به دونستتنش احتیاج داشتم.